Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Szymonowie

Historia

HISTORIA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W SZYMONOWIE

 

    Rok 1945 był przełomowym w historii wielu narodów. Kończyła się II wojna światowa. Powoli na ziemie objęte do niedawna działaniami wojennymi wracało życie. Powrót państwa polskiego na tereny Warmii i Mazur powodował napływ na nie ludności polskiej, która osiadała także w Szymonowie. Przybywali starsi i młodsi, przybywały dzieci.

    W tych okolicznościach 1 grudnia 1945 r. rozpoczynają się zajęcia w Szkole Podstawowej w Szymonowie. Prowadzi je pierwsza nauczycielka Pani Maria Żuromska, z uwagi na małą liczbę dzieci w jednej grupie. W kolejnych miesiącach, gdy przybywały następne rodziny, dzieci dzielono na grupy wiekowe, najpierw cztery, później siedem oddziałów. W pierwszym roku nauki uczyło się w szkole 78 dzieci. Do pracy angażowali się też kolejni nauczyciele. Pierwszym kierownikiem szkoły w Szymonowie zostaje p. Janina Rokicka. Jednak sytuacja kadrowa była bardzo trudna. Wszystkich przerażają bardzo trudne warunki lokalowe w jakich przychodziło pracować i mieszkać nauczycielom. Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale w budynkach szkolnych brakowało okien, w izbach nie było podłóg, nie działały piece.

    Liczba uczniów jednak stale rośnie. W kolejnym roku wynosi już 104, w następnym 162. Jak podają kroniki „ Na lekcje i przerwy dzwoniono dowolnie w/g czasu słonecznego, gdyż nauczyciele nie mieli zegarka”.

    Zmiany następują dopiero w latach 1955 – 1958, kiedy kierownikiem szkoły zostaje p. Władysław Potapczuk. Z jego inicjatywy uporządkowano dokumentację szkolną, ogrodzono budynki szkolne, otwarto punkt biblioteczny. Jego dzieło kontynuuje kolejny kierownik – Józef Stępień 1958 – 1960. To właśnie jemu szkoła zawdzięcza podłączenie telefonu, książkę inwentarzową
i częściowo odtworzone arkusze ocen. W 1959 r. zakończono remont budynku szkoły. Naprawiono dach, położono nowe podłogi, przebudowano piece, założono nową instalację elektryczną, odmalowano całą szkołę.

    Od 1960 r. działają przy szkole w Szymonowie dwa punkty filialne: w Leszczynce i nowopowstały w Wodzianach. Uczęszczają do nich dzieci z Wodzian, Bagnit i Dziśnit z klas I –IV.

    W 1964 r. powstaje w Szymonowie kółko fotograficzne, a od 1967 r. po raz pierwszy w historii szkolnictwa opuszcza szkołę kl. VIII. Liczba uczniów w placówce wzrasta do 231. Oprócz kółka fotograficznego działają w szkole SKO, kółko taneczne, LOP. Powiększa się też majątek szkoły o nowe regały, biurka, szafy, pomoce dydaktyczne.

    W 1969 r. zostają założone trawnik i kwietniki. Rok później teren placówki obsadzony zostaje jarzębiną, a wokół boiska zbudowano ławeczki. W 1970 r. liczba izb lekcyjnych zwiększa się z 7 do 8. Szkoła zaczyna proponować coraz ciekawszą ofertę programową. Na jej terenie działają: ZHP, PCK, LOP, LOK, SKS, SKO.

    W latach 70 – tych rozkwitała praca opiekuńcza nad uczniami zdolnymi i z deficytami. Zorganizowane zostaje dożywianie w szkole oraz pomoc materialna dla uczniów z rodzin ubogich. Liczba uczniów w placówce waha się od 200 do 250. Uczniowie wspólnie z nauczycielami pamiętają o ważnych rocznicach historycznych i o obchodach świąt.

    W czasie wakacji 1972 r. ponownie wyremontowano szkołę, a od 1973 r. w szkole po raz pierwszy zorganizowano ognisko przedszkolne. Rok 1974 przynosi zmiany organizacyjne. Szkoła Podstawowa w Szymonowie uzyskuje tytuł „zbiorczej” i zostaje podporządkowana Gminnej Szkole Podstawowej w Małdytach.

W 1976 r. nawiązano współpracę z jednostką wojskową z Morąga, która zorganizowała LOK – owcom strzelanie i zapewniła prawdziwą żołnierską grochówkę.

    W latach 1976 – 82 kierownictwo nad pracą szkoły obejmuje p. Teresa Zawada. Pod jej „berłem” nauczyciele i uczniowie pracują na rzecz szkoły
i środowiska. Biorą udział w wykopkach, sadzeniu lasu, dokarmianiu zwierząt. Organizowane są różnorodne uroczystości kulturalno – rozrywkowe. Prężnie działają organizacje młodzieżowe. Uczniowie wyjeżdżają na wycieczki m.in. do Gierłoży i Świętej Lipki.

    W 1984 r. przeprowadzono kolejny remont. Powstaje klasopracownia dla oddziału przedszkolnego, wyposażana zostaje biblioteka szkolna. W tym samym roku podjęta zostaje decyzja o budowie nowego budynku szkoły. Powstaje „Społeczny Komitet Budowy Szkoły”. W akcji zbierania pieniędzy biorą udział nauczyciele, uczniowie, społeczeństwo całej gminy.

    W 1985 r. kierownictwo szkoły obejmuje Zbigniew Węglarz. Nadal w szkole trwają remonty. Wyposażana jest pracownia humanistyczna i biologiczno – chemiczna. Na korytarzach zawieszane są tablice na gazetki ścienne. Z okazji Dnia Dziecka uczniowie wyjeżdżają na wycieczkę do Malborka.

     W kolejnych latach zachodzi wiele zmian kadrowych, a od 1987 roku funkcję dyrektora obejmuje p. Aleksandra Pawłowska. Mimo bardzo trudnej sytuacji lokalowej rozwija się praca dydaktyczna i opiekuńcza placówki. Aktywnie działają LOP, PCK, ZHP. Samorząd Uczniowski od 1993 r. ogłasza konkurs na „Najsympatyczniejszego Nauczyciela”. Harcerze od 1994 r. wyjeżdżają na obozy i zimowiska. Najpierw nad morze, później w Tatry. W szkole organizowane jest wiele uroczystości, biwaków, wycieczek. Rok 1995 to start Gminnego Konkursu Ortograficznego, który jako cykliczna impreza na stałe zostaje związany z Szymonowem. W tym samym roku Szkoła obchodzi 50 – lecie swojego istnienia. Nauczyciele cyklicznie spotykają się na wspólnych wigiliach, a uczniowie uczestniczą m.in. w akcji „Sprzątanie Świata”.

    Rok 1996 w historii placówki był przełomowym. Od 1 września szkoła przeniosła swoją działalność do nowego budynku w Szymonowie pod nr 15. Funkcje dyrektora szkoły obejmuje p. Jerzy Adamowicz. Trwa intensywne wyposażanie placówki. Od tego roku w Szymonowie organizujemy Gminne Turnieje o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, zaczyna funkcjonować strzelnica sportowa.

    Od 1 września 2001 r. dyrektorem placówki zostaje p. Paweł Bielkuński. Szkoła pod jego kierunkiem stara się nadal aktywnie współpracować ze środowiskiem lokalnym. Społeczność i rodzice mogą spotkać się na terenie placówki z okazji „Dnia Babci i Dziadka”, „Dnia Matki”, Wigilii Szkolnej”, „Balu Sylwestrowego” i wielu innych. W szkole organizuje się wiele konkursów na szczeblu szkolnym i gminnym, w tym wspomniane już: Konkurs Ortograficzny, Turniej z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zawody strzeleckie i sportowe.

     Działające od 2001 r. Stowarzyszenie „Szkolniak” stara się wspierać placówkę w jej działaniach: remontuje obiekt, zakupuje pomoce dydaktyczne, realizuje fundusz stypendialny dla najlepszych uczniów. Promując placówkę wspiera działalność dziecięcego zespołu folklorystycznego „Tęcza”.

     Od 2003 r. do budynku szkoły powróciła biblioteka szkolna, a w związku z pozyskaniem pracowni internetowej mogło zacząć funkcjonować kolejne kółko - informatyczne. Harcerze co roku wyjeżdżają na ferie zimowe doskonalić swą technikę w jeździe na nartach, a dzieci tańczące w Zespole „Tęcza” zwiedziły już całą Europę. W 2004 r. po wielu latach pracy oddano do użytku boiska sportowe znajdujące się obok budynku szkoły. Na przełomie 2004/2005 r. w szkole prowadzono akcję bohater, która zakończyła się w dniu 1 grudnia 2005 r.- 60 – lecie szkoły- nadaniem naszej placówce imienia Ireny Kwintowej.

    Na uwagę zasługują jeszcze dwie sprawy. Otóż pierwszy raz w historii Szkoły Podstawowej w Szymonowie w roku szkolnym 2004/5 doczekaliśmy się laureata Wojewódzkiego  Konkursu Matematycznego, został nim Szymon Sarosiek przygotowywany przez p. Dorotę Bielkuńską. Natomiast w roku szkolnym 2005/6 nasza szkoła była uczestnikiem projektu pt. „Szkoła Marzeń”. W ramach tego programu, opracowanego przez nauczycieli z naszej placówki  w Szkole Podstawowej w Szymonowie zorganizowano wiele wyjazdów uczniów do kin i teatrów, działało mnóstwo kół i organizacji. Nasi uczniowie wyjechali gremialnie na zielone szkoły – młodsi nad Morze Bałtyckie do Łeby, uczniowie klas IV – VI w Tatry do Zakopanego.

    Reforma oświatowa realizowana przez polskie władze państwowe wprowadziła też zmiany w funkcjonowaniu Szkoły Podstawowej w Szymonowie. Od 1.09.1999 r. utworzono Gimnazjum w Szymonowie, którego dyrektorem została p. Danuta Olender Lewandowska. Był to trudny czas zmian tworzenia nowej placówki i wygaszania klasy siódmej i ósmej w Szymonowie. Uczniowie Gimnazjum obsadzają wokół budynku ok. 1 hektar lasu, pracują w szkółce leśnej, wyjeżdżają na biwak integracyjny nad Morzem Bałtyckim w Mikoszewie. W kolejnym roku taki biwak odbywa się w Jerzwałdzie. W latach 2002 - 2003 decyzją Rady Gminy utworzono w Szymonowie oddziały zamiejscowe Gimnazjum w Małdytach. Decyzja ta nie spotkała się z wielką aprobatą rodziców uczniów uczęszczających do tego „sztucznego tworu”. Dlatego jeszcze jesienią 2002 r. i na wiosnę 2003 r. odbyło się kilka głosowań rodziców zakończonych gminnym referendum w sprawie przyszłości Gimnazjum w Szymonowie. Zdecydowana postawa rodziców dzieci z obwodu Szkoły wsparta pomocą duchową ks. Ryszarda Półtoraka została uwieńczona salomonowym rozwiązaniem. Władze gminne zgodziły się na utworzenie niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, które funkcjonowało w Szymonowie od 1.09.2003 r. do  1.09.2006 r. Dyrektorem tej placówki została p. Ewa Baumann. Dużą uwagę w pracy tej placówki zwracano na kształtowanie właściwych postaw wychowawczych, patriotycznych, religijnych. Stąd oprócz pracy nad wysokimi wynikami egzaminacyjnymi podejmowane działania wychowawcze do których należy zaliczyć udział społeczności szkolnej w rekolekcjach, wspólne obchodzenie świąt i uroczystości państwowych, rodzinnych.

    Kolejną ważną graniczną datą był 1 września 2006 r. Od tego roku z inicjatywy nauczycieli, rodziców Rada Gminy Małdyty zdecydowała na bazie Szkoły Podstawowej utworzyć Zespół Szkół w którego skład weszły Szkoła Podstawowa im. I. Kwintowej w Szymonowie, Gimnazjum w Szymonowie, oddział przedszkolny. W wyniku konkursu dyrektorem został p. P. Bielkuński. Szkoła liczyła łącznie 185 uczniów umieszczonych w 10 oddziałach. Zwiększyła się też liczba nauczycieli do 23 zatrudnionych. Od 2006 r. w placówce zaczynają też funkcjonować oddziały integracyjne, a szkoła jest promotorem tego typu zmian w powiecie ostródzkim. W tym roku pojawiła się też kolejna pracownia multimedialna i centrum multimedialne w bibliotece szkolnej.

     W zimowe ferie 2007 r., zorganizowane przez nauczycieli, pod kierunkiem p. Agnieszki Górskiej i Ewy Gajos półzimowisko zajęło II miejsce w konkursie Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty na najlepszą formę wypoczynku zimowego. W 2007 r. w Szkole zaczyna funkcjonować Gminne Centrum Bezpieczeństwa Ruch Drogowego. Jest to wynik bardzo dobrej współpracy naszej placówki z WORD w Elblągu. Nasi uczniowie kolejny raz wygrywają Gminne zawody w Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a w powiecie są trzeci. Aktywnością wykazują się harcerze, którzy organizują letni obóz w Białce Tatrzańskiej. Zespół w tym roku liczy 173 uczniów. Wiele wyróżnień uzyskują uczniowie w Ogólnopolskim Konkursie Ireny Kwintowej „Życie bajką jest”. Do tradycji wchodzi też na stałe obchodzenie kolejnych urodzin Szkoły. Zawsze 1 grudnia odbywają się uroczystości poświęcone patronowi placówki – przedstawienia teatralne, „Mam Talent” i itp. Rok szkolny 2007 kończy się  wielkim festynem rodzinnym zorganizowanym przez pracowników Szkoły i Stowarzyszenie „Szkolniak”.

    Rok szkolny 2008/9 zaczyna się realizacją projektu „Idzie Ola do przedszkola” dotowanego przez EFS. W sumie wychowaniem przedszkolnym objęte zostało 25 dzieci w wieku 3 – 5 lat. Był to bardzo ważny element działań zmierzających do podnoszenia poziomu edukacyjnego dzieci z obwodu Zespołu Szkół w Szymonowie, a tym samym przyszłych wyników egzaminacyjnych. Oczywiście nie obyło się bez problemów. W związku z brakiem miejsca w budynku Zespołu projekt realizowany był w oparciu o pomieszczenia Domu dla Dzieci w Szymonowie. W tym też czasie powstaje na boiskach szkolnych plac zabaw. W czynie społecznym członkowie Stowarzyszenia „Szkolniak” budują piaskownicę i ławeczki. Zadanie koordynuje jego autor p. D. Bielkuńska. W tym samym roku Szkoła zajmuje II miejsce w Powiatowym Konkursie Zbiórki Surowców Wtórnych, prace  pod kierunkiem p. Iwony Wosiak. W budynku Zespołu wygospodarowano też pomieszczenia na harcówkę szkolną z pełnym zapleczem kuchennym i sanitarnym. ( Takie małe mieszkanko).  Gminnym Mistrzem klasy III została Aleksandra Zuber przygotowywana przez p. Alicję Piłat. Nasi uczniowie zwyciężyli tez w Gminnym Konkursie Matematycznym, Gminnym Konkursie BRD, Gminnych Zawodach Wędkarskich, Ogólnopolskim Konkursie I. Kwintowej „Życie bajką jest”, Gminnym i Powiatowym Konkursie Recytatorskim. W tym ostatnim talentem błysnęła uczennica Agata Niezdropa. Rok szkolny kończyliśmy Festynem Rycerskim z okazji Dnia Dziecka. A najlepsi uczniowie wyjechali na wycieczkę do kowbojskiego miasteczka pod Grudziądzem.

     Bardzo pracowite dla kadry kierowniczej Zespołu Szkół w Szymonowie okazały się wakacje. W ramach projektu „Radosna Szkoła” placówka pozyskała środki na pomoce dydaktyczne zakupywane w wakacje 2008 r. W tym samym czasie w ekspresowym tempie przygotowano dokumentację, w placówce wydzielono pomieszczenia na przedszkole i wybudowano dla maluchów łazienki. Wielki wkład pracy w to zadanie włożyli p. Agnieszka Górska i p. P. Bielkuński. Nieocenioną pomocą byli rodzice, koordynatorzy budowy p. Irena i Wiesław Zacharscy. Dzięki tym pracom w budynku Zespołu Szkół w Szymonowie powstało wydzielone miejsce na dwuoddziałowe przedszkole dla dzieci 3 – 6 letnich.

     Rok szkolny 2009/10 obfitował w wiele uroczystości o charakterze patriotycznym, rodzinnym i religijnym. Bardzo modne w tym roku stało się organizowanie loterii fantowych przez organizacje szkolne. Nauczyciele kolejny raz uczestniczyli w wyjeździe do teatru, opery i na balet. Pozazdrościli im tych wyjazdów uczniowie. Oni też zorganizowali wyprawę na łyżwy, do Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Lalek i Planetarium w Olsztynie. Dużą uroczystością promującą Zespół była organizacja na terenie placówki XII powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w dniu 26.03.2010 r.

     Bardzo ważnym zadaniem jakie postawili sobie nauczyciele Zespołu Szkół w Szymonowie było i jest praca nad podnoszeniem wyników egzaminów zewnętrznych. Wiele realizowanych działań przyniosło konkretne rezultaty. Szkoła Podstawowa jak i Gimnazjum osiąga od kilku lat najwyższe wyniki nie tylko w Gminie Małdyty, ale i w Powiecie Ostródzkim. Wielokrotnie nasze średnie są podobne bądź wyższe od tychże średnich wojewódzkich czy ogólnopolskich. Jeszcze lepsze efekty Gimnazjum w Szymonowie osiągnęło jeśli zwrócimy uwagę na współczynnik, który nazywa się Edukacyjna Wartość Dodana (EWD). Przyrost umiejętności naszych uczniów od kilku lat jest dodatni co plasuje naszą placówkę w przedziale nazywanym „Szkołami sukcesu”.

     A początek roku szkolnego 2010/11 rozpoczyna się mocnym akcentem. Placówka przez kolejne dwa lata realizować będzie projekt „I Jaś i Ola chcą chodzić do przedszkola”, w którym uczestniczy 17 dzieci w wieku 3 -5 lat. Do Zespołu Szkół w Szymonowie uczęszcza: 38 przedszkolaków, 85 uczniów podstawówki i 56 gimnazjum. W placówce zatrudnionych jest 27 nauczycieli. Najważniejszym zadaniem tego roku stały się obchody 65-cio lecia szkoły w Szymonowie. Na przełomie listopada i grudniu fetowaliśmy powstanie jednej z najstarszych placówek w rejonie. Na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia poprzedzona Mszą św. w Kościele Parafialnym. Ukazał się okolicznościowy numer Gazetki „Pojutrze”, folder szkolny, okolicznościowy znaczek. Lokalne gazety zamieściły bardzo obszerne artykuły o uroczystości.

     Ciekawostką stała się akcja strażacka w zimę 2011 r. na dachu budynku. Dzięki niej z dachu placówki zsypano zalegającą wielką warstwę śniegu. Zaspy sięgające 5 metrów zalegały na placu apelowym do późnej wiosny, a w akcji uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z terenu całej Gminy Małdyty.

    W tym też roku trwała dalsza modernizacja budynku i terenu wokół szkoły. Dzięki pozyskanym funduszom z EFS można było w pełni wyposażyć plac zabaw znajdujący się przy placówce ( rodzice i członkowie Stowarzyszenia „Szkolniak” wykonali ogrodzenie placu ), wymieniono na plastikowe część okien i dwoje drzwi na szczytach budynku. W wakacje 2011 r. dzięki pozyskanym środkom z MEN wymieniono 32 okna we wszystkich salach dydaktycznych i na holu głównym.

    Nasi najlepsi uczniowie z Gimnazjum otrzymywali stypendia „Szkolniaka”, a ze Szkoły Podstawowej wyjechali na wycieczkę do Huty Szkła i Skansenu w Olsztynku oraz do Garncarskiej Wioski pod Nidzicą. Harcerze wypoczywali na biwaku w Mikoszewie a to wszystko dzięki środkom pozyskanym w ramach zadań zleconych przez Wójta Gminy Małdyty.

    Niestety, ten rok kończył się też oszczędnościami spowodowanymi kryzysem gospodarczym w kraju, ale też decyzjami władz gminnych. One to spowodowały, że z trzech oddziałów integracyjnych zostały tylko dwa, ograniczono etat biblioteki, pedagoga. Liczbę zatrudnionych nauczycieli w Zespole Szkół w Szymonowie ograniczono do 18 osób.

     Rok szkolny 2011/12 szkoła rozpoczęła w składzie: 37 przedszkolaków w dwóch oddziałach przedszkolnych, 81 uczniów szkoły podstawowej i 55 uczniów gimnazjum. Był to rok obfitujący w wiele sukcesów dydaktycznych i wychowawczych.

     Od wielu lat nasza placówka prowadzi szereg różnych przedsięwzięć związanych z ekologią. Od wielu lat działa w niej szkolne koło LOP „Wilga”, od wielu lat corocznie organizujemy w Zespole Szkół w Szymonowie akcję sprzątania świata, Dzień Ziemi. Zbieraliśmy kasztany i żołędzie dokarmiając nimi w zimie zwierzynę. W tym zakresie współpracowaliśmy z kołami łowieckimi „Łabędź”, „Dzięcioł” i „Słonka”. Często nasi uczniowie odwiedzali las, ale i pracownicy Lasów Państwowych odwiedzali naszą szkołę. Sadziliśmy wspólnie drzewka wokół placówki, słuchaliśmy prelekcji o przyrodzie. W naszej szkole zbiera się puszki, plastikowe korki, makulaturę. W tym roku pierwszy raz zajęliśmy I miejsce w powiatowym konkursie zbiórki makulatury i w nagrodę otrzymaliśmy laptop. Szkolnym koordynatorem tej działalności jest p. Iwona Wosiak i kontynuuje ona pracę p. Ireny Piechnik. Nagród LOP- owcom pozazdrościli angliści i na II Rejonowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych również zajęli I miejsce. Naszą reprezentację przygotowywała p. Małgorzata Bojarowska. Pierwsze miejsca zajęliśmy też w Gminnym Konkursie Recytatorskim, a nasi uczniowie otrzymali nagrody w Ogólnopolskim Konkursie im. Ireny Kwintowej „Życie bajką jest”.

     W tym roku również kontynuowaliśmy realizację projektu EFS „I Jaś i Ola chcą chodzić do przedszkola”. Przedszkolaki pod wodzą p. Haliny Bartnickiej spotykały się na zajęciach z policjantami, pracownikami służby zdrowia, zorganizowały piknik rodzinny, zajęcia z rodzicami przygotowujące do świąt Wielkiej Nocy. Dużą atrakcją dla dzieci były wyjazdy na basen.

     Ten rok był też ważny dla pana dyrektora P. Bielkuńskiego, który za swoją pracę otrzymał odznaczenie państwowe - Medal Komisji Edukacji Narodowej. Z wielu uroczystości szkolnych należy jeszcze wymienić: wycieczkę do Fromborka i Pieniężna ufundowaną dla najlepszych uczniów Szkoły Podstawowej przez Stowarzyszenie Szkolniak, podsumowanie projektu przedszkolnego w czerwcu 2012 r. i wyjazd integracyjny nauczycieli i pracowników placówki na Hel. Szkoła brała udział w programie „Ortografiti”, „Opracowanie modelu poradnictwa zawodowego”, „Góra Grosza”.

     W roku szkolnym 2012/13 ostatecznie wygaszono pracę oddziałów integracyjnych w placówce. Był to wynik decyzji władz gminnych szukających oszczędności w oświacie. Żałujemy tego bardzo, nasza placówka była prekursorem tego rodzaju działalności w rejonie. Jednak, mimo zakończenia projektu EFS, udał się nam zachować oddział przedszkolny dla dzieci 3 – 5 letnich.

     Najważniejszym zadaniem tego roku była realizacja kolejnego bardzo dużego projektu EFS „Dziś, Jutro, Pojutrze” we współpracy z Komendą Chorągwi ZHP w Olsztynie. Dzięki niemu na terenie placówki  mogliśmy zorganizować kilkanaście grup zajęć dodatkowych dla uczniów. Były to kółko modelarskie, zajęcia j. angielskiego, przyrodnicze, chemiczne, matematyczne, informatyczne, zawodoznawcze. Nasi uczniowie wyjechali na kolonie językową do Zakopanego, uczestniczyli w wycieczkach do Warszawy m.in. do Centrum Kopernik. W szkole wybudowano nową pracownię językową (na antresoli nad salą gimnastyczną) w pełni ją wyposażając. Pojawiły się nowoczesne pomoce dydaktyczne: tablice multimedialne, telewizor plazmowy, aparat, laptopy i wiele drobnych, acz bardzo potrzebnych pomocy dydaktycznych. Zakupiono olbrzymią ilość książek do biblioteki szkolnej.

     Nauczyciele w tym roku udają się na wspólny wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni na Carmen, a nasi uczniowie z kółka teatralnego wystawiają bajkę I. Kwinto na Dzień Patrona i Jasełka na wigilii szkolnej. Cieszymy się z bardzo dużej frekwencji rodziców na uroczystościach szkolnych z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki i Ojca. Wielką oryginalnością wykazują się klasy w konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski na największą i najładniejszą pisankę wielkanocną. Jedna z klas układa się na Sali gimnastycznej w koło i dekoruje kolorowym papierem. Można było oglądać ich leżących z antresoli. To największa, świąteczna pisanka (zdjęcia w kronice szkolnej). A jeżeli chodzi o działania Samorządu Uczniowskiego kierowanego przez p. Martę Purbacką i Małgorzatę Bojarowską to należy jeszcze wspomnieć o organizowanych przez nie wraz z uczniami wyborach do samorządu, takich z lokalem wyborczym i  urną wyborczą, poprzedzonych kampanią wyborczą, „szczęśliwym numerku” – dniu bez odpytywania dla uczniów, konkursie czystości, konkursie „O puchar dyrektora szkoły”, kolorowym tygodniu klas w czerwcu, akcji czapka Mikołaja na dzień 6 grudnia, gdy cała szkoła robi się tego dnia czerwona, mikołajowa. Samorząd od lat wybiera też najsympatyczniejszego nauczyciela w szkole. To nie lada wyróżnienie dla nauczycieli zostać takim wybrańcem.

     W tym też roku placówka osiągnęła najwyższe wyniki egzaminacyjne. Sprawdzian klasy VI nasi uczniowie napisali na poziomie 6 staninu. Gimnazjaliści pozazdrościli im sukcesu i z j.polskiego i matematyki osiągnęli również 6 stanin, a z j. angielskiego 5 stanin. Wielką radością były też dodatnie wyniki Edukacyjnej Wartości Dodanej. Cieszą też dobre wyniki testów Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasisty (OBUT). Tu jesteśmy zawsze w średniej wojewódzkiej, lub wyżej.

     Od roku 2013/14 dokonano zmiany na funkcji wicedyrektora. Stanowisko to objęła p. Anna Chodupska. A w szkole tym razem popisali się nasi sportowcy. W Turnieju Orlika o Puchar premiera D. Tuska w kategorii dziewcząt zajęli III miejsce w województwie i przywieźli puchar. Drużynę prowadził p. Marcin Gal – nauczyciel wychowania fizycznego.

    Na terenie placówki zorganizowaliśmy kolejny raz Gminny Konkurs Ortograficzny, Gminne Zawody Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (I miejsce naszej drużyny) i po raz pierwszy od kilku lat Gminne Biegi Przełajowe. Dzieci i młodzież korzystały z programu „Warzywa i owoce w szkole” i „ Szklanka mleka”. Nasza placówka uczestniczyła w nowym programie sportowym „Umiem pływać” w ramach którego dzieci z klasy III wyjeżdżały na basen. Harcerze w ramach projektu EFS „Dziś, Jutro, Pojutrze” wyjechali na zimowisko narciarskie do Murzasichle, a w wakacje na biwak do Mikoszewa. Organizowali Powitanie Wiosny i Dzień Dziecka z zawodami sportowymi.

     Szkoła w tym roku otrzymała, nadawany przez Kapitułę w Lidzbarku Warmińskim, Certyfikat Szkoły promującej działalność Ireny Kwinto w 100 rocznicę jej urodzin. Nasi nauczyciele uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Teatru Muzycznego w Gdyni na widowisko „Lalka”.

     Nasza szkoła została polubiona przez strażaków. To właśnie na jej terenie 19 września 2013 r. odbyła się gminna koncentracja wszystkich jednostek połączona z ćwiczeniami i ewakuacją budynku, z czego najbardziej zadowolone były nasze dzieci. To tu w tym roku szkolnym odbyły się eliminacje gminne Konkursu „Młodzież zapobiega pożarom”, a tuż po ostatnim dzwonku oznaczającym wakacje zorganizowano Gminne Zawody Strażackie dla strażaków ochotników.

     Zmienia się też sama placówka. W okresie wakacyjnym odmalowano korytarze szkolne, część pomieszczeń. Wcześniej, bo w czasie ferii zimowych, pomalowano całą salę gimnastyczną z zapleczem socjalnym. Całe wakacje trwały prace na dachu polegające na odnowieniu obróbek kominów, uzupełnieniu brakującej papy na części dachu. Wczesną wiosną w placówce, w związku z awarią starego, wymieniono piec miałowy.

     Rok 2014/15 zaraz po uroczystości inaugurującej rozpoczął się wycieczką do Szymbarka naszych najlepszych uczniów oraz zwycięzców w „Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły”. To nie jedyna wycieczka. Nauczyciele wraz z rodzicami udali się na spektakl „Mamma Mia” do Warszawy. Klasy IV-VI odwiedziły Elbląg, a młodsze skansen i hutę szkła w Olsztynku. Harcerze w czasie wakacji przeżyli niesamowity obóz pod namiotami w Górach Stołowych. Aktywnie pracowało też w tym roku Stowarzyszenie „Szkolniak”. Jego członkowie przygotowali i przeprowadzili obóz dla harcerzy, a także w ramach czynu społecznego obsadzili tujami plac zabaw dla dzieci.

     Jednak tym, czym najbardziej może pochwalić się nasza placówka w tym roku, są wyniki egzaminów zewnętrznych. W wynikach sprawdzianu po szkole podstawowej nasi uczniowie zajęli II miejsce w powiecie i był to stanin 7 z części j. polski i matematyka, a z części j. angielski – również 7 stanin. Te wyniki są zdecydowanie wyższe niż średnia krajowa i wojewódzka. Do tego nasza „Podstawówka” kolejny już rok ma dodatnie EWD (przyrost wiedzy). W tym roku wyniosła ona +1.9, a w poprzednim +9,3. Tych wyników swoim kolegom z podstawówki pozazdrościli gimnazjaliści i nie pozostali w tyle. Z matematyki na egzaminie uzyskali 6 stanin, z przedmiotów przyrodniczych 4. Z j. polskiego i historii z wos – po 5 staninie, z j. angielskiego i j. niemieckiego po 4 staninie (z czego z rozszerzeń 5 stanin). Jeszcze lepiej wypada EWD w Gimnazjum –  jest dodatnie i wynosi +4,8.

    W tym też roku naszą Szkołę nawiedzają ewaluatorzy z Kuratorium Oświaty w Olsztynie. W miesiącach: listopadzie, grudniu i styczniu Szkoła Podstawowa  i Gimnazjum są badane w trzech obszarach: 1. Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie  programowej. 2. Szkoła wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji. 3. Szkoła organizuje procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy wyników sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego. W Szkole Podstawowej uzyskaliśmy trzy literki B w Gimnazjum C,B,B co świadczy o tym, że placówka została bardzo wysoko oceniona przez władze oświatowe. Przy okazji ewaluacji okazało się, że bardzo wysoko działalność placówki oceniają rodzice, uczniowie, nasi przyjaciele, instytucje wspierające i współpracujące ze szkołą.

    Rok szkolny 2014/15 obfitował też w wiele sukcesów naszych uczniów. Jak co roku wyróżniająco wypadaliśmy w zawodach sportowych, w tym biegach przełajowych, turniejach piłkarskich. Z sukcesami nasi uczniowie brali udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym, recytatorskim, bezpieczeństwa ruchu drogowego, plastycznych, językowych. Jednak na największą uwagę zasługuje w tym roku wystawione przez kl. II G przedstawienie A. Fredry „Zemsta” w ramach realizowanego przez uczniów projektu edukacyjnego. Z wielkim rozmachem, piękną scenografią i wspaniałymi rolami: Postoliny granej przez Natalię Szulc i Papkina – Aleksandrę Kalecińską. Pozostali aktorzy byli równie wspaniali. Sztukę przygotowano pod kierunkiem p. Magdaleny Góreckiej. Uczniowie naszej Szkoły brali udział w programach sportowych MEN „Mały mistrz”, i „Umiem pływać”.

     W roku szkolnym 2015/16 rozpoczęliśmy od wycieczki edukacyjnej do Biskupina na organizowany tam festyn dla 50 uczniów. W szkole w tym roku uczy się 153 uczniów. W tym w oddziałach przedszkolnych 31 dzieci, w podstawówce 87, a w gimnazjum 35 uczniów. W tym roku pracuje w Zespole Szkół 20 nauczycieli i 8 pracowników obsługi. Szkoła realizuje, obok wcześniej już wspominanych, kolejny nowy projekt MEN: „Książki naszych marzeń”, a następnie „ Narodowy program rozwoju czytelnictwa”. Za to zadanie odpowiadają w Szkole p. Ewa Gajos Dziubińska i  Anna Chodupska.

Dzień 4 gruda 2015 r. był w naszej Szkole wielkim świętem, do którego przygotowywała się cała społeczność placówki przez ostatnie kilka miesięcy. Szkoła Podstawowa im. Ireny Kwintowej w Szymonowie obchodziła swoje 70- te urodziny.

         Z tej okazji odwiedziło nas wielu znamienitych gości, naszych wiernych przyjaciół. Należą do nich ks. Bp. dr Jacek Jezierski – Biskup Elbląski, Warmińsko- Mazurski wicekurator oświaty p. Dorota Anuszkiewicz, Wójt Gminy Małdyty p. Marcin Krajewski, przewodniczący Rady Gminy Małdyty Mirosław Fiedosiuk, byli dyrektorzy i pracownicy szkoły, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych i wielu, wielu innych. W sumie odwiedziło nas 57 gości i 48 rodziców uczniów.

         Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., którą celebrował ksiądz biskup Jacek Jezierski w asyście ks. Dariusza Piórowskiego i ks. Ryszarda Półtoraka. Następnie odbyła się uroczysta akademia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Szymonowie, która zgromadziła ok. 300 osób. Zebrani na sali goście mogli podziwiać śpiew i taniec dzieci z oddziałów przedszkolnych - zespół folklorystyczny „Mała Tęcza”, obejrzeć dzieci starsze w tańcu ludowym „Polka”, wysłuchać i obejrzeć prezentację na temat historii i dzisiejszych sukcesów Szkoły z Szymonowa. W kolejnej części zaproszeni goście składali życzenia, chwalili szkołę,  za wartości, jakie wnosi placówka w funkcjonowanie Gminy Małdyty i lokalnego środowiska. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wystawienie przez wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców bajki „O synku Jasinku i złotym ziarenku”. Przedstawienie, jego oprawa, dekoracje, gra aktorów, scenografia wywarły niesamowite wrażenie na wszystkich zebranych. Spektakl zakończył się owacjami na stojąco.

         Kolejnym elementem uroczystości było zwiedzanie budynku placówki. Można było obejrzeć sale lekcyjne, ale też popatrzeć na wszystkie kroniki szkolne, zgromadzone na kilku stołach, począwszy od tej najstarszej z 1945 roku. Nad głowami oglądających rozciągała się wystawa fotograficzna ze zdjęć wykonywanych przez te 70 lat działania szkoły. Wszyscy chętni mogli usiąść w ławce szkolnej z lat pięćdziesiątych i spróbować smakołyków wyłożonych na wiejskim stole. Na koniec zaproszeni goście zasiedli do obiadu przygotowanego przez rodziców i pracowników szkoły.

         Wielką niespodzianką był wjazd ogromnego urodzinowego tortu, przygotowanego przez rodziców uczniów. Po odśpiewaniu stu lat, tort rozpoczął kroić Pan dyrektor P. Bielkuński. To był niesamowity, pełen niespodzianek dzień w naszej szkole.

         W swoim krótkim wystąpieniu p. P. Bielkuński dziękował wszystkim tym, którzy włączyli się w organizacje i uświetnienie uroczystości. Wielkie słowa wdzięczności należą się nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły, darczyńcom, uczniom, wszystkim przyjaciołom. Między innymi dzięki udziałowi w tej uroczystości staliście się Wszyscy cząstką naszej Małej Ojczyzny, naszymi przyjaciółmi. Dziękujemy i zawsze wszystkich Was do nas zapraszamy.

         Od wielu lat placówka w Szymonowie jest bazą wypoczynku letniego i zimowego. W tym roku w ferie gościliśmy na terenie obiektu 80 – ci osobową grupę harcerzy z Hufca ZHP Elbląg. W poprzednich latach gościł u nas ZHR, grupy religijne z różnych stron Polski. Dzięki tym działaniom wykonano wiele prac remontowych w szkole, zakupiono wiele najnowocześniejszych pomocy dydaktycznych. W placówce realizowany jest fundusz stypendialny, wycieczki, uroczystości szkolne. Środki te pozwalają budować wspólnotę wspólnot: uczniów, nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły. 

         Po raz pierwszy w tym roku, w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Szkolniak”- „Sport dobrą alternatywą dla młodych”, nasi uczniowie udali się na mecz piłki siatkowej do Gdańska. Rywalizowały tam dwa czołowe zespołu Plus ligi Asecco Resowia Rzeszów i Lotos Trefl Gdańsk. Udział w tych zawodach, rozmowy i zdjęcia z czołowymi zawodnikami dla młodzieży były wielkim przeżyciem. Projekt ten realizowany był ze środków pozyskanych już kolejny raz  z Urzędu Gminy w Małdytach. Zadanie to zakończyło się organizacją obozu sportowego w Mikoszewie w lipcu 2016 r.

         W tym też roku szkoła miała finalistów wojewódzkiego konkursu matematycznego – Pawła Balceraka przygotowywanego przez p. D. Bielkuńską, a do finał konkursu chemicznego zakwalifikował się Piotr Klimek przygotowywanego przez p. Lucynę Burkiewicz.  Nasi uczniowie kolejny raz odnieśli sukces w Gminnych Zawodach Ruchu Drogowego (drużynowo), a w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” najlepsze na szczeblu gminy okazały się Martyna Szulecka i Nikola Hamot, uczennice przygotowywane przez p. Marcelinę Pawlicką. Mistrzem klasy III na szczeblu Gminy Małdyty została Paulina Zambrzycka przygotowywana przez p. Barbarę Nierzwicką.

         Zwieńczeniem roku okazały się wyniki egzaminów zewnętrznych. Klasa VI pisząca ostatni raz sprawdzian kompetencji uzyskała w tym roku dwie „piątki” – tzn. piąte Staniny z polskiego i matematyki, i z j. angielskiego. To co w tym roku zrobili uczniowie gimnazjum przeszło najśmielsze oczekiwania. Klasa III G uzyskała  8 stanin z matematyki, 8 stanin z historii i wos, 7 stanin z przedmiotów przyrodniczych, 6 z języka polskiego, 6 z j. angielskiego i j. niemieckiego. Gratulujemy tym bardziej, że skala ma tylko 9 przedziałów. Jeszcze lepsze okazało się porównanie tych wyników w  skali EWD. Większość współczynników jest dodatnia i dochodzi do poziomu +6,1. To nie tylko najlepsze wyniki w Gminie, ale drugie w Powiecie Ostródzkim i jedne z najwyższych w województwie. To wyniki o wiele wyższe niż średnie ogólnopolskie.

         Między innymi za te osiągnięcia, ale i za całokształt pracy wychowawczej, opiekuńczej nasi trzej nauczyciele, panie Dorota Bielkuńska, Elżbieta Dumańska i Alicja Piłat zostały uhonorowane „Medalami Komisji Edukacji Narodowej” przyznanymi przez Ministra  Edukacji Narodowej, a wręczonymi przy okazji Dnia Edukacji Narodowej w październiku 2016 r.

         Na zakończenie roku szkolnego 2015/16 programem artystycznym zachwyciła wszystkich klasa III Gimnazjum przedstawiając parodię szkolnych lekcji prowadzonych przez „naszych profesorów”.  Najlepsi z nich otrzymali na zakończenie Szkoły jednorazowe stypendia – nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie „Szkolniak” za wybitne wyniki egzaminacyjne.

         Jeszcze w tym roku szkołę w czasie wakacji odwiedziły zuchy i harcerze z Pomorskiego Okręgu ZHR organizując w oparciu o jej bazę kolonie zuchową. W szkole w czasie wakacji odnowiono łazienkę chłopców kładąc tam glazurę na ścianach, odmalowano salę nr 10, 1, 2, 5, stołówkę szkolną. Do szkoły od niedawna wiedzie nowy chodnik z polbruku wybudowany ze środków Gminy Małdyty.

         Rok szkolny 2016/17 zaczęliśmy w składzie 35 przedszkolaków, 67 uczniów Szkoły Podstawowej i 36 Gimnazjum. Razem do Zespołu Szkół uczęszcza 138 wychowanków. Stan zatrudnienia nie uległ zmianie: 20 nauczycieli i 8 pracowników obsługi. Rok szkolny rozpoczęliśmy od wycieczki dla najlepszych uczniów do Torunia pt. „Śladami toruńskich pierników”, nie zapominając o tym, że to miasto polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Gimnazjaliści udali się do Teatru w Elblągu na przedstawienie „Balladyna”, klasy I-III na przedstawieniu „Zwierzęta doktora Dolittle”, a nauczyciele z rodzicami w Teatrze Muzycznym w Gdyni na spektaklu Notre Dame de Paris”. W szkole w pierwszym semestrze odbyły się zawody w piłce siatkowej dla uczniów Gminy Małdyty  i ważne uroczystości: sprzątanie świata, Dzień Edukacji Narodowej, Narodowe Śwtięto Niepodległości, obchody urodzin placówki, wigilia szkolna, Dzień Babci i Dziadka.

         W tym roku postawiliśmy też mocno promować czytelnictwo. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa doposażono bibliotekę w kolejne 300 woluminów. Nasi uczniowie czytają młodszym dzieciom bajki na świetlicy. Odwiedzają też i współpracujemy z pobliskimi bibliotekami: w Ostródzie, Małdytach i Morągu.

          W szkole pojawia się nowa pracownia internetowa w sali nr 8, a pozostałe komputery trafiły po przeinstalowaniu i „doposażeniu wnętrza” do pomieszczeń biblioteki szkolnej, pracowni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i pedagoga szkolnego. Zakupiony został też rzutnik multimedialny i komputery do pracy biurowej.

         W placówce od początku tego roku rozpoczęliśmy starania o uzyskanie certyfikatów Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty: „Szkoła wierna dziedzictwu” i „Szkoła przyjazna środowisku”. W ramach tego pierwszego działania rozpoczęliśmy starania o ufundowanie i nadanie placówce sztandaru, a w ramach drugiego kontynuujemy zbiórkę surowców wtórnych: makulatury, złomu, puszek, plastikowych kapsli, baterii. Z tej też okazji w ramach Konkursu o puchar dyrektora placówki na korytarzu szkolnym, w grudniu, pojawiło się 11 różnorodnych choinek wykonanych z surowców wtórnych.   

Na zewnątrz Szkoły nasi konserwatorzy panowie Krzysztof Paź i Waldemar Stoff wykonali piękne drewniane donice na podjazdach i schodach przy wejściu głównym. W ramach konkursu klas obsadzono je kwiatami tworząc rozmaite kompozycje. Wszystkie te działania zostały uwieńczone uzyskaniem certyfikatu „Szkoła przyjazna środowisku”.

          Jak co roku w kwietniu 2017 r. w szkole zorganizowano egzaminy zewnętrzne. Tym razem pisała je tylko kl. III gimnazjum. I tak nasi uczniowie uzyskali z: j. polskiego 7 stanin, historii i wos 8 stanin, matematyki 5 stanin, części przyrodniczej 6 stanin, j. angielskiego 8 stanin, a j. niemieckiego 5 stanin. Bardzo ładnie wypadło też rozszerzenie z języka angielskiego. Po raz pierwszy też od wieku lat nie przeprowadzono egzaminu zewnętrznego po klasie VI, gdyż zgodnie z założeniami nowej reformy oświatowej w następnym roku stanie się ona klasą VII utworzonej ośmioklasowej szkoły podstawowej.

          W tym też roku kolejny raz postanowiliśmy sięgnąć po środki unijne. Kolejna próba napisania projektu z EFS pod nazwą „Kuźnia osobowości” wspólnie ze Stowarzyszeniem „Pomost” z Morąga zakończyła się sukcesem i od nowego roku kalendarzowego 2017 nasi uczniowie mogli korzystać z dodatkowych zajęć: matematycznych, informatycznych, dziennikarskich, chemicznych, robotyki, działać zaczął klub turystyczny. Nasi uczniowie dzięki pozyskanym środkom udali się na kilkudniowe wycieczki w Tatry i Karkonosze. Nauczyciele szkolili się na radach pedagogicznych z zakresu nabywania nowych kompetencji kluczowych, w tym obsługi nowych pozyskanych z projektu tablic interaktywnych. Koordynatorem projektu została p. A. Chodupska.

          To był z resztą rok wycieczek. Nasi uczniowie odwiedzili Stadion Narodowy w Warszawie, w ramach zajęć zawodoznawczych obejrzeli zakład drzewny „Kaczkan”, uczestniczyli w targach edukacyjnych. Rozwijając zainteresowania ekologiczne byli w parku krajobrazowym w Jerzwałdzie i na lodowisku w Elblągu i zamku malborskim, i wielu, wielu innych bardzo atrakcyjnych edukacyjnie i wychowawczo miejscach.

          Rok szkolny 2017/18 przyniósł szereg zmian w pracy Szkoły                    w Szymonowie. Od tego roku wprowadzana w państwie reforma oświaty wprowadzała ośmioklasową szkołę podstawową i zaczęła wygaszać gimnazja. Reforma nie ominęła i naszej placówki. Od 1 września 2017 r. zlikwidowano w Szymonowie Zespół Szkół, pozostawiając z jego składu rozbudowującą się do ośmiu klas szkołę podstawową z dwoma oddziałami przedszkolnymi (dla dzieci młodszych i starszych – do 6 lat) i wygaszane dwa oddziały gimnazjalne (kl. II i III g). Od tego roku pojawiła się w Szkole klasa VII, a zniknęła klasa pierwsza gimnazjum. Rok szkolny zaczęliśmy w składzie 39 przedszkolaków, 89 uczniów Szkoły Podstawowej i 24 oddziałów gimnazjalnych. Razem do Szkoły uczęszczało 151 wychowanków. Stan zatrudnienia: 22 nauczycieli w tym 5 niepełnozatrudnionych i 8 pracowników obsługi.

          Najlepsi uczniowie z poprzedniego roku szkolnego udali się w tym roku na wycieczkę do Garncarskiej Wioski pod Nidzicą, gdzie dowiedzieli się, jak powstaje garnek na kole garncarskim, jak wykonać świecę z wosku. Placówka skorzystała z dwóch programów MEN i dzięki nim wyposażyła gabinet pierwszej pomocy przedmedycznej i dwie pracownie nauczania zintegrowanego w zestawy interaktywne. Od tego roku w naszej Szkole powstaje też izba tradycji w sali nr 9. Zgromadzone tu zostały eksponaty z przeszłości, którymi posługiwali się nasze prababcie i dziadkowie. Stare meble pozyskał do izby p. Mieczysław Piłat, dużo eksponatów podarowali dziadkowie i rodzice naszych uczniów. W pomieszczeniu zostały złożone wszystkie kroniki szkolne, pamiątkowe zdjęcia, stroje regionalne. To miejsce, gdzie każdy z nas, młody i stary może dotknąć historii.

          Największą w naszej Szkole uroczystością tego roku szkolnego było nadania sztandaru placówce.  Odbyła się ona w dniu 30 listopada 2017 r. Dla nas bardzo ważna, bo budująca naszą "wspólnotę - wspólnot". W tym uroczystym dniu zaszczycili nas swoją obecnością Ekscelencja Biskup Elbląski ks. dr Jacek Jezierski, który celebrował Mszę św. i poświęcił nasz sztandar, Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty p. Marek Nowacki, doradca Wojewody Warmińsko - Mazurskiego p. Mateusz Mickiewicz, wójt Gminy Małdyty p. Marcin Krajewski i wielu, wielu znamienitych gości, rodziców, dziadków, byłych pracowników - naszych przyjaciół. Po Mszy św. na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, po niej część artystyczna. W jej trakcie wójt Gminy Małdyty odczytał akt nadania sztandaru, społeczność szkoły złożyła ślubowanie na sztandar. Odbyła się też jego prezentacja. Pan dyrektor mówił o niezniszczalnych ideałach wpisanych w nasz sztandar. W ramach części artystycznej wystąpiły przedszkolaki, tańczyła "Mała Tęcza" i wystawiono bajkę Ireny Kwintowej - naszej patronki - "Źródełko". Wszyscy  goście mogli zwiedzić placówkę, obejrzeć wszystkie kroniki, izbę tradycji i skosztować ciast upieczonych przez naszych rodziców. Atrakcją był  wielki tort upieczony przez p. Agnieszkę Suchanek- Giszczak.

W dniu 22 grudnia odbyła się w naszej Szkole uroczystość wigilijna. Uczniowie w klasach spotkali się przy stołach wigilijnych, a następnie na sali gimnastycznej wszyscy wzięli udział we wspólnym kolędowaniu przeplatanym wierszami i tekstami o tematyce bożonarodzeniowej. Nie było się bez dzielenia opłatkiem i składania życzeń. 

Kolędowanie to staropolski zwyczaj, a  pod przewodnictwem Pani katechetki Marty Purbackiej nasze szkolne dzieci odwiedzały okoliczne domy "głosząc wesołą nowinę". Wszyscy przyjmowali ich z ogromną radością i życzliwością. Także w okresie świątecznym harcerze z 3 Drużyny Harcerskiej „Wataha” roznosili po wszystkich domach w parafii Betlejemskie Światełko Pokoju. Budowanie wspólnoty to w naszej Szkole nie hasło na sztandarze, a przekuwana w rzeczywistość praca. Realizacji tej idei służyła zorganizowana w dniu 19 stycznia 2018 r. w placówce uroczystość z okazji "Dnia Babci i Dziadka", na którą przybyło wielu gości - naszych przyjaciół, dawnych absolwentów. A wnuczęta zaśpiewały, zatańczyły, recytowały i składały życzenia.

W dniu 8 lutego 2018 r. nasza Szkoła otrzymała Certyfikat Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Przyjazna Środowisku"! To efekt wieloletnich działań ekologicznych jakie podejmuje nasza placówka. Działania w Szkole koordynował zespół w składzie: panie M. Purbacka, I. Wosiak,  A. Piłat, B. Nierzwicka. W ramach tych działań w tym roku szkolnym wymieniono płytki na schodach wejściowych do placówki, pojawiły się tam drewniane donice i kwiaty, drewniane pojemniki na odpady, a przed wejściem głównym drewniany stojak na rowery.

W dniu13 lutego  w Szkole zorganizowana została przez harcerzy z 3 DH "Wataha" Akcja Walentynka. Najwięcej radości sprawiła poczta walentynkowa rozdawana przez nich na apelu. Ciasteczka walentynkowe, baloniki serduszka, harcerska rozgłośnia radiowa, ściana z życzeniami... wszystko to tworzyło atmosferę dnia zakochanych w Szkole. Ale nie tylko się bawimy! Pamiętamy o Dniu Żołnierzy Wyklętych, uczczeniu rocznicy zbrodni katyńskiej. W marcu zorganizowaliśmy pomoc dla naszych kolegów i koleżanek, którzy zostali skrzywdzeni przez pożar ich domu w Linkach.  Kolejny raz w placówce zorganizowano w czerwcu festyn rodzinny połączony z obchodami dnia mamy, taty, dziecka i sportu. W tym też czasie przed szkołą stanął olbrzymi maszt, na którym uroczyście zawiesiliśmy flagę narodową. Na dachu placówki pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne, które mają obniżyć rachunki za prąd.

W kwietniu 2018 r. w szkole zorganizowano egzaminy zewnętrzne. Kolejny raz pisali je tylko uczniowie kl. III gimnazjum. I tak uzyskali oni z: j. polskiego 6 stanin, historii i wos 6 stanin, matematyki 4 stanin, części przyrodniczej 5 stanin, j. angielskiego 5 stanin, a j. niemieckiego 5 stanin. Dobrze wypadło też rozszerzenie z języka angielskiego.

Rok szkolny 2018/19 zaczęliśmy w składzie 41 przedszkolaków, 101 uczniów Szkoły Podstawowej i 11 oddziałów gimnazjalnych. Razem do placówki uczęszczało 153 wychowanków. Stan zatrudnienia wynosił: 21 nauczycieli w tym 6 niepełnozatrudnionych i 9 pracowników obsługi.

W tym roku uczniowie przybyli do Szkoły dopiero 3 września. Jak co roku, w uroczystej oprawie, na sali gimnastycznej odbył się krótki apel poprzedzony Mszą św. w Kościele Parafialnym w Szymonowie. Pan dyrektor, witając wszystkich zebranych, przedstawił w swoim wystąpieniu najważniejsze zadania do realizacji w placówce. Będą nimi: obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę i powstanie na terenie Szkoły obelisku upamiętniającego to wydarzenie. Zachęcał wszystkich rodziców, przyjaciół Szkoły, instytucje wspierające do włączenia się w tę inicjatywę. Mówił o utrzymaniu wysokich wyników egzaminacyjnych, nagrodach dla uczniów za wysokie wyniki w nauce, pracy społecznej. Zachęcał do budowania wspólnoty uczniów, rodziców, przyjaciół i pracowników placówki.

Tegoroczne sprzątanie świata różniło się od poprzednich. Dziś został zainaugurowany konkurs zbiórki surowców wtórnych i odbyło się publiczne ważenie przyniesionych przez uczniów korków, puszek, makulatury, baterii. Atrakcją  był pokaz sokolniczy ptaków łownych i lekcja przyrody - lotów i sprytu sokoła wędrownego, jastrzębi, sowy... chociaż ten pierwszy wzbił się w przestworza i ... odleciał w siną dal! A wszystko zakończyła pieczona kiełbaska na ognisku. 

W piątek 5.10.2018 r. odbyła się szkolna wycieczka dla najlepszych uczniów Szkoły w roku szkolnym 2017/18. Tym razem gościliśmy w mieście naszej patronki - Ireny Kwintowej - Lidzbarku Warmińskim. Uczniowie odwiedzili dawne miejsce pracy Pani Ireny - Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie zostali serdecznie przyjęci, zwiedzili miasto - dawną siedzibę biskupów warmińskich i gościli na Lidzbarskich termach! Wycieczkę ufundowało działające przy Szkole - Stowarzyszenie "Szkolniak"

W dniu 12 października w szkole obchodziliśmy  Dzień Edukacji Narodowej. Myślą przewodnią uroczystości było słowo: „autorytet” w przeszłości i dzisiejszych czasach! Były podziękowania, nagrody, bardzo miły prezent dla szkoły od rodziców oraz intrygująca część artystyczna przygotowana przez klasę IV i VI. Pan M. Krajewski wręczył nagrodę Wójta Gminy Małdyty pani Ewie Gajos Dziubińskiej, a najsympatyczniejszym nauczycielem Szkoły Podstawowej im. Ireny Kwintowej została pani Marta Purbacka.

Od zeszłego roku szkolnego trwały prace na budową obelisku – pomnika upamiętniającego 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Panowie konserwatorzy przygotowali plac, na którym ustawiono kamień, trwały prace nad wykonaniem tablicy pamiątkowej. Teren został obsadzony tujami - dar od Rady Rodziców. Odsłonięcie zaplanowano na 9 listopada 2018 r.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w naszej Szkole od uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował Ekscelencja Biskup Elbląski ksiądz dr Jacek Jezierski. Następnie na sali gimnastycznej w budynku Szkoły odbyła się uroczysta akademia, na której uczniowie Szkoły przypomnieli wydarzenia z historii Polski sprzed 100 lat. W ramach ogólnopolskiej akcji odśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, a maluchy kolejny raz zatańczyły, tym razem ułańskiego mazura. Kolejnym elementem naszej szkolnej uroczystości była część oficjalna. Rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Szkoły i państwowego hymnu. Tu nastąpiły przemówienia zaproszonych gości: Wojewody Warmińsko- Mazurskiego Artura Chojeckiego, wójta Gminy Małdyty Marcina Krajewskiego, ks. Ryszarda Półtoraka, pani Haliny Nowiny - Konopka. W swoim przemówieniu dyrektor Szkoły Paweł Bielkuński mówił o symbolach, ich znaczeniu w życiu każdego z nas i o krzyżach: harcerskim, Chrystusa i tym na Giewoncie, jako symbolach bardzo ważnych dla niego i dla każdego z nas! Kulminacyjnym momentem piątkowej uroczystości 100 lecia Niepodległości Polski było odsłonięcie obelisku na pamiątkę tego wydarzenia. Głaz poświęcił ksiądz biskup, a goście i społeczność Szkoły złożyła wiązanki. Była to najważniejsza uroczystość tego roku.

Kolejne uroczystości to tradycyjnie wigilia szkolna z jasełkami, harcerze kolejny raz (już 25 z kolei) roznieśli betlejemskie Światełko Pokoju w rejonie działania szkoły, zanieśli je władzom gminnym. W dniu 18 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą przybyło ponad osiemdziesięciu gości. Przedszkolaki i dzieci z klas I-III przygotowały program artystyczny oraz słodki poczęstunek i drobne własnoręcznie wykonane upominki. 1 marca 2018 r. do naszej szkoły przyjechał cyrk „Szok” z programem artystycznym i olbrzymim wężem. Z nowości odbyły się dwa koncerty muzyki poważnej, odwiedzili nas z pogadanką policjanci, kurator sądowy, odbyły się dla uczniów zajęcia z edukatorem z cyberprzemocy. PCK przeprowadziło szkolenie dla uczniów z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Odbyły się też w tym roku uroczystości cykliczne: Dzień Żołnierzy Wyklętych, apel katyński, „Festyn Rodzinny”. W szkole realizowane były programy: „Lepsza szkoła”, ”Akademia dojrzewania”, „Sport przeciwko patologiom”, zajęcia Szkolnego Klubu Sportowego, „Ortografiti”. W tym roku kolejny raz spróbowaliśmy uzyskać certyfikat „Szkoła wierna dziedzictwu” jednak wycieczka nauczycieli do Rzymu na początku wakacji uniemożliwiła złożenie sprawozdania.

Kilka spraw w tym roku szkolnym miało miejsce po raz pierwszy w historii Szkoły. Pierwszy raz w tym roku odwiedził nas pan wojewoda, pierwszy raz dwóch naszych uczniów i to bliźniaków (Marcin i Igor Dumańscy) zdobyło tytuł Mistrza klasy III Gminy Małdyty uzyskując tę samą liczbę punktów, drużyna rowerowa ze szkoły nie tylko wygrała turniej gminny, ale zajęła II miejsce na turnieju powiatowym Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W końcu w kwietniu 2019 r. nauczyciele po raz pierwszy stanęli wspólnie do strajku oświatowego, pragnąc zwrócić uwagę na trudną sytuację pracowników oświaty. Po raz pierwszy w tym roku odbyły się egzaminy zewnętrzne po klasie ósmej szkoły podstawowej i tak z j. polskiego uzyskaliśmy 6 stanin, z matematyki 4 stanin, z j. angielskiego 5 stanin. Ostatni raz odbyły się w tym roku egzaminy po klasie III gimnazjum: j. polski 6 stanin, historia i wos 4 stanin, matematyka 3 stanin, część przyrodnicza 3 stanin, j. angielski 5 stanin.

Nasi uczniowie w tym roku odnosili wiele sukcesów w organizowanych na terenie gminy Małdyty, powiatu ostródzkiego i naszego województwa konkursach i zawodach. W organizowanym przez naszą placówkę Gminnych Biegach Przełajowych pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Raduszewska, w XXIV Gminnym Konkursie Ortograficznym II miejsce zajęła Weronika Klimek. W gminnych eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej I miejsce zajęli Julia Bednarczyk, Michał Kutyła. Jak co roku w ogólnopolskim konkursie „Życie bajką jest” nasi wychowankowie godnie reprezentowali Szkołę,  nagrodę za wiersz otrzymał Andrzej Sarosiek, a za grafikę komputerową Maja Tańska.

W tym roku szkolnym zorganizowano też wiele ciekawych wycieczek szkolnych. Nasi uczniowie odwiedzili Muzeum II wojny światowej i Centrum Solidarności w Gdańsku, zwiedzali Toruń, byli na meczu siatkówki o puchar Polski w Gdyni, a harcerze kolejny raz biwakowali w Mikoszewie.

W budynku placówki wymieniono okna na sali gimnastycznej i od strony wschodniej budynku, odmalowano go od strony południowej i wschodniej, powiększono parking, kładąc polbruk przed wejściem głównym. Odmalowano wszystkie bramy i słupki ogrodzeniowe, a na placu zabaw pojawiła się nowa duża drewniana zabawka. Dookoła budynku szkoły wycięto kilkadziesiąt sosen, które niszczyły drogę podjazdową, zacieniały budynek i zaśmiecały teren.

W tym roku po raz ostatni pożegnaliśmy też klasę III gimnazjum.

Rok szkolny 2019/20 zaczęliśmy w składzie 40 przedszkolaków, 107 uczniów Szkoły Podstawowej. Razem do placówki uczęszczało 147 wychowanków. Stan zatrudnienia wynosił: 17 nauczycieli w tym 2 niepełnozatrudnionych i 9 pracowników obsługi.

Rok zaczął się od wycieczki do Szymbarka dla najlepszych uczniów klas I - V, którą ufundowało działające przy Szkole Stowarzyszenie Szkolniak. To samo stowarzyszenie dla uczniów klas VI – VIII ufundowało 10 stypendiów pieniężnych. Jak co roku kalendarz szkolny obfitował w wiele uroczystości. Zorganizowano DEN, obchody Święta Niepodległości, wigilie szkolną, dzień babci i dziadka, Walentynki. W tym roku bardzo aktywnie zaczął działać Samorząd Szkolny. Na przerwach uruchomiono radiowęzeł, w ramach wolontariatu zebrano prawie tonę produktów żywieniowych dla zwierząt ze schroniska znajdującego się na terenie Gminy. Harcerze przygotowali Jasełka Misyjne i zebrali środki na naukę w szkole przez rok jednego dziecka z Afryce. Wcześniej roznosili po domach Parafii Szymonowo Betlejemskie Światełko Pokoju. Ostatnią szkolną uroczystością, którą obchodziliśmy całą społecznością szkolną był „Dzień żołnierzy wyklętych”.

Od połowy marca 2020 r. zgodnie z decyzjami MEN placówka zawiesiła stacjonarną działalność dydaktyczną. Było to związane z ogłoszeniem pandemii COVID 19. Od samego początku rozpoczęły się próby kontaktu nauczycieli z uczniami i ich rodzicami. Nauczyciele wykorzystując dziennik elektroniczny oraz wszystkie możliwe elektroniczne środki komunikacji rozpoczęli niezwykłą działalność dydaktyczną w nauczaniu zdalnym. Od wszystkich nas wymagało to zdobycia nowych umiejętności, zdolności, cierpliwości i wyrozumiałości. Nauczyciele stawiali na swoich przedmiotach różne zadania, starali się wspierać uczniów przy ich realizacji i rozliczali stawiając oceny. Pojawiły się też pierwsze lekcje online. Edukacja w tym roku zakończyła się prawie 100% promocją, a po uczniowskich średnich można było zauważyć, że zdalne nauczanie bardzo im służyło.

Przerwa w nieobecności nie przeszkodziła za bardzo też naszym ośmioklasistom. Przeprowadzony w tym roku w czerwcu test zewnętrzny (przesuwany ze względu na pandemię) dał następujące rezultaty: język polski: 4 stanin, matematyka: 5 stanin, język angielski: 5 stanin. Były to wyniki daleko wyższe od pozostałych szkół w gminie i porównywalne do wyników powiatowych , wojewódzkich i ogólnopolskich.

Rok szkolny zakończyliśmy wspólnie, ale bardzo skromnie apelem z rozdaniem świadectw na placu apelowym i ślubowaniem absolwentów klasy VIII na nasz szkolny sztandar.

Pierwszego września 2020 r. rozpoczęliśmy od apelu na placu apelowym przed budynkiem Szkoły. Trochę inaczej, bo wszyscy w maseczkach i po dezynfekcji rąk. Pan dyrektor Paweł Bielkuński przypomniał w swoim przemówieniu inauguracyjnym o wartościach wpisanych w nasz sztandar w tym o odpowiedzialności za siebie i innych. „Każdy czas przynosi jakąś próbę i my dziś też przed taką stoimy” – powiedział dyrektor. Pierwszaki złożyły na tej uroczystości ślubowanie.  Rok szkolny rozpoczęło 145 dzieci i uczniów. W tym 41 w przedszkolach i 104 w Szkole. Kadrę placówki stanowi w tym roku zgrany zespół 17 nauczycieli w tym dwóch niepełnozatrudnionych. I tu nowość! Pierwszy raz w historii placówki nauczana będzie w niej na lekcjach religia ewangelicka, a za to zadanie odpowiadać będzie ks. Wojciech Płoszek. Dzięki nauczaniu zdalnemu, szkoła pozyskała 13 nowych laptopów zakupionych przez Gminę Małdyty ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przydały się one bardzo podczas nauczania zdalnego, a teraz będą stanowić wyposażenie przestarzałej już pracowni internetowej. W kolejnych miesiącach tego roku Szkoła od organu prowadzącego, wspartego przez władze państwowe środkami finansowymi, otrzymała kolejne 18 laptopów z przeznaczeniem na naukę zdalną dla dzieci z rodzin wielodzietnych. A w grudniu 2020 r. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna przekazała placówce 25 tabletów z Internetem i klawiaturami do pracy w systemie zdalnym.

W te wakacje i czas przestoju dokonano też wielu napraw i poprawek      w obiekcie. Kolejny rok konserwatorzy kryli dach papą, nowe kafelki pokryły też schody od strony remizy wiejskiej, odmalowano na biało cały budynek Szkoły, rynny i parapety. Zmieniono na plastikowe kilka ostatnich okien.  Dbano o zieleń, a stowarzyszenie „Szkolniak” zakupiło kosiarkę – ciągniczek do koszenia boisk szkolnych. W ramach projektu MEN „Posiłek w domu i w szkole” napisanego przez p. Joannę Borowicką – sekretarza Szkoły w kuchni pojawiło się nowe wyposażenie: kotły parowe, elektryczna patelnia, szafa chłodnicza. Sukcesy przykryły jednak coraz większe problemy z konstrukcją budynku (przeciekający w różnych miejscach dach i coraz bardziej uginające się sufity).

Stowarzyszenie „Szkolniak” zamiast corocznej wycieczki dla najlepszych uczniów w tym roku ufundowało nagrody rzeczowe. Rozdano piłki do gry w siatkówkę, puzzle, artykuły plastyczne. Dla klas starszych ufundowano stypendia pieniężne. Takimi stypendiami cieszyli się też absolwenci placówki, którzy uzyskali ponad 60% punktów na egzaminach zewnętrznych.

Coraz częściej placówka boryka się z dużymi naprawami dachu budynku. Coroczne pokrywanie części dachu papą termozgrzewalną nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Papa  i drewniana konstrukcja dachu pod wpływem działania temperatury i wilgoci pracuje. Dziurawi to papę i niszczy obróbki. Dyrektor placówki monituje o remont kapitalny dachu i pokrycie go blachą. We własnym zakresie trwają naprawy uszkodzeń legarów nad częścią podstawówki, a w tym roku naprawiany jest zarwany strop w pomieszczeniu magazynku sportowego. Odnowiono toaletę dziewcząt (wymieniając część zniszczonych kafelek na ścianie), dyżurkę personelu i kilka innych pomieszczeń sanitarnych. Znowu trwały prace przy odnowieniu sufitów na holu głównym i w dydaktycznych,  pomieszczeniach placówki. Wiele godzin konserwatorzy spędzili na dachu budynku wykonując obróbki kominów, kładąc papę.

W Szkole po rozpoczęciu się roku szkolnego odbyło się kilka uroczystości w reżimie sanitarnym, bo w całym kraju panuje pandemia koronawirusa. Na Dzień Nauczyciela uczniowie w klasach pod opieką wychowawców wykonywali wielkoformatowy portret nauczyciela. Samorząd Szkolny zorganizował wybory i zbiórkę karmy dla zwierzaków ze schroniska w Jarnołtowie. Przygotowano wystawki na Dzień Papieski i galerię  zdjęć na sztalugach poprojektowych w ramach zadania wspieranego przez UG w Małdytach „Odkrywamy przygodę na wędrówce” realizowanego przez harcerzy z 3 DH „Wataha”. W ramach tego zadania odbywały się wycieczki rowerowe i piesze w tym rejs statkiem na pochylniach w Buczyńcu.

Tę i tak ubogą działalność Szkoły przerwały kolejny raz decyzje władz oświatowych i państwowych. Nauczanie zdalne wróciło do nas wcześniej niż się spodziewaliśmy: kl. IV-VIII przeszły na nie od 22 października, a kl. I-III od 9 listopada 2020 r. Rozpoczął się kolejny trudny okres. Tym razem byliśmy lepiej do niego przygotowani. Korzystając z dziennika elektronicznego i aplikacji Google Meet rozpoczęliśmy lekcje online wg. planu zajęć obowiązującego w nauczaniu stacjonarnym. Wszystkim potrzebującym wydany został sprzęt komputerowy gromadzony w placówce przez cały rok. Nauczanie, które wszystkim sprawia trudność, realizowane było do końca pierwszego semestru tego roku szkolnego. Do Szkoły cały czas nieprzerwanie uczęszczały maluchy z oddziałów przedszkolnych. A kadra i obsługa szkoły, kolejno przechorowywała Covid 19.

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny